TRANS KING 

Krajowy i międzynarodowy

przewóz osób i paczek

  

Opłaty i formalności po zakupie samochodu w Szwajcarii

Decydując się na zakup auta za granicą, warto wiedzieć, że w Szwajcarii biurokracja ograniczona jest do niezbędnego minimum. Kupno samochodu wiąże się w tym kraju z małą ilością formalności.

Cały proces polega na zapłacie za auto, złożeniu podpisu na umowie i wyrejestrowaniu auta przez właściciela. Nabywca samochodu otrzymuje dowód z pieczątką.

Umowa kupna-sprzedaży auta w Szwajcarii
Zakup auta w Szwajcarii wiąże się z jedną istotną koniecznością. Osoba kupująca powinna sformułować umowę najlepiej w języku niemieckim lub francuskim. Bardzo ważną kwestią jest przegląd techniczny samochodu. Bez niego auto nie może poruszać się w ruchu drogowym. Jeśli chodzi o samochód starszy niż 10 lat, wymagane jest potwierdzenie stacji kontroli pojazdów, że auto zdolne jest do poruszania się.

Cło
Cło jest kolejną ważną sprawą. Jeśli pojazd został wyprodukowany na terenie UE, jego nowy nabywca jest zwolniony z opłaty. Cło trzeba zapłacić, jeśli auto pochodzi spoza regionu Unii Europejskiej.

Zakup auta w Szwajcarii a tablice eksportowe i ubezpieczenie
Powrót zakupionym w Szwajcarii samochodem wiąże się z koniecznością posiadania tablic eksportowych. W urzędzie wypełnić trzeba specjalny formularz. Kolejno opłacić ubezpieczenie i podatek. Odprawy można dokonać w każdym z krajów Unii Europejskiej. Najbardziej opłaca się to zrobić w Niemczech, ponieważ podatek wynosi tutaj 19%. Kupione auto trzeba zarejestrować w Polsce. Potrzebne są do tego dokumenty z odprawy w tym również potwierdzenie zapłaty VAT. Na sprowadzenie auta ze Szwajcarii decyduje się wielu Polaków. Choć Szwajcaria jest niedużym państwem, mamy tu do czynienia z bogatym rynkiem. Co ważne, można tu kupić auto w bardzo przyzwoitej cenie.